19:14 , petak , 22 septembar 2017
Početna / BIJELJINA / OK „SPARTAK“ POBJEDNIK FINALNOG TURNIRA BALKANSKOG KUPA

OK „SPARTAK“ POBJEDNIK FINALNOG TURNIRA BALKANSKOG KUPA

Bijeljina je bila grad odbojke tokom vikenda koji je iza nas. U sportskoj dvorani Gimnazije Filip Višnjić, specijalno preuređenoj za ovu priliku, tokom prethodna dva dana gostovale su najbolje odbojkaške ekipe sa naših prostora, boreći se za izlazak na evropsku scenu u “Balkanskom kupu klubova 2015”.

6680_2

Balkanski kup klubova takmičenje je koje se svake godine održava pod okriljem vodeće evropske odbojkaške organizacije – CEV, i čiji pobjednik stiče pravo nastupa na evropskoj sceni, u drugom kolu CEV Čelendž kupa, trećeg po rangu najjačeg evropskog odbojkaškog klupskog takmičenja. Dobrim rezultatima u protekloj sezoni, te plasmanom u finale Kupa BiH, odbojkaški klub Radnik je izborio pravo nastupa na ovom turniru, ali i priliku da isti organizuje u Bijeljini. Istinski sportski spektakl i prava prilika za ljubitelje odbojke da u Bijeljini gledaju ekipe evropskog kalibra, kao i naš Radnik kako se ravnopravno bori s njima za nešto o čemu se do skora moglo sanjati, izlazak na evropsku scenu. Ostao je taj izlazak, ipak, nedosanjani san, ali iskustvo koje su odbojkaši Radnika stekli kroz duele na turniru koji je iza nas biće sigurno veoma značajno za prvenstne borbe bijeljisnkih odbojkaša u Premijer ligi BiH. Pokazali su se Bijeljinci u dobrom svijetlu, kako u sportskom pogledu, tako i kao domaćini, a o tome govori i činjenica da je za ovu priliku obezbijeđena i specijalna Tarafleks podloga, takođe nešto po prvi put viđeno u našem gradu.

Četiri ekipe su imale pravo učešća na turniru, pored domaćeg Radnika, bio je tu predstavnik Turske i prvi favorit turnira, istanbulski Bešiktaš, zatim CSM iz Bukurešta, te Spartak iz Ljiga, koji je na turnir došao kao zamijena nakon odustajanja Ribnice iz Kraljeva. Nakon prvog takmičarskog dana bili su poznati finalisti, CSM iz Bukurešta koji je savladao Radnik sa 3-1 u setovima, i Spartak koji je slavio protiv Bešiktaša. Imali su možda igrači iz Bijeljine šansu da u polufinalnom meču naprave iznenađenje i pravi podvig, ali zbog previše respekta prema protivniku  nisu uspjeli osvojiti više od jednog seta. U utakmici za treće mjesto, bijeljisnki odbojkaši, bar u prva dva seta nisu pružili igru ni blizu onoj za koju imaju objektivne kapacitete, te su renomiranom protivniku Bešiktašu vrlo lako dozvolili vođstvo od 2-0. Probuđeni u trećem setu, igrači Radnika stigli su do neizvjesne završnice ali ne i više od 21 ponea, što nije bilo dovoljno da se okite barem bronzanom medaljom koja je na taj način pripala gostima iz Turske. U finalnom meču Spartak iz Ljiga je apsolutno dominirao u velikom dijelu meča, vrlo lako riješio prvi i treći set u svoju korist, dok je gusto bilo samo u jednom trenutku u drugom periodu igre, za, na kraju ubjedljivu pobjedu i dominantno osvajanje Balkanskog kupa klubova za 2015. Godinu.

Odbojkaši Spartaka su osvajanjem prvog mjesta stekli pravo nastupa u drugom kolu CEV Čelendž kupa, CSM i Bešiktaš mogu da budu zadovoljni svojim nastupima, naravno kao i Radnik, ali ipak ostaje žal jer je malo samopouzdanja i sportske sreće falilo da se možda napravi i neki značajniji rezultat. Ono što je najvažnije, organizatori i akteri turnira su saglasni u ocjeni da je Bijeljina bila dobar domaćin i odlično pripremila i organizovala Balkanski kup klubova za 2015. Godinu. Tome je doprinijela i dobra posjeta na tribinama te velika zainteresovanost bijeljinske sportske javnosti da se proprati ovaj jedinstveni sportski događaj u našem gradu.